Sociala

Program za odpravljanje materialne prikrajšanosti (POMP) v letu 2024

RKS med upravičenci za razdeljevanje pomoči v hrani in izvajanje spremljevalnih ukrepov

Rdeči križ Slovenije (RKS) na osnovi javnih razpisov od leta 2006 prejema osnovne prehranske izdelke za oskrbo socialno ogroženih posameznikov in družin v Sloveniji. Prvo tovrstno sodelovanje je potekalo z Agencijo za kmetijske trge in razvoj podeželja, v zadnjih desetih letih pa z Ministrstvom za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ).

Od leta 2014 MDDSZ  koordinira  projekte izvajanja razdeljevanja hrane in izvajanje spremljevalnih ukrepov v okviru Operativnega programa za hrano in/ali osnovno materialno pomoč iz Slada za evropsko pomoč najbolj ogroženim v obdobju 2014 – 2020. V celotnem obdobju je imel RKS status partnerske organizacije, prav tako pa tudi Slovenska karitas.

MDDSZ je 3 x letno zagotovil dostavo osnovnih prehranskih izdelkov (UVT mleko, testenine, riž, moka, konzervirana zelenjava – fižol, pelati, grah, marmelada in olje)  v skladišča obeh partnerskih organizacij, le ta pa so prejeto hrano razdelila na vsa razdelilna mesta ter namenila potrebnim pomoči. Obe organizaciji pa sta izvajali tudi spremljevalne ukrepe.

V letu 2023 je MDDSZ poleg treh rednih dobav hrane (zimska, spomladanska in jesenska) v centralne logistične centre RKS,  zagotovil tudi oktobrsko dobavo, ki je bila namenjena tudi za oskrbo in pomoč prizadetim v ujmah 2023. V okviru oktobrske dobave hrane pa je pomoč vključevala oljčno olje, cvetlični med, goveji golaž in konzerviran mesni ragu.

V preteklem letu, tj. 31.12.2023, se je Operativni program za hrano in/ali osnovno materialno pomoč iz Sklada za evropsko pomoč najbolj ogroženim zaključil.

RKS je v letu 2023 iz tega naslova prejel 1.402,4 ton osnovnih prehranskih izdelkov, hrano pa je sprejemal v tri logistične centre, tj. CLC RKS Ljubljana-Dovjež, LC OZ Maribor in LC OZ Postojna-Pivka. Logistični centri so organizirali dostavo hrane na vsa razdelilna mesta RKS, tj. 56 območnih združenj Rdečega križa  Slovenije in Zdravilišče RKS Debeli rtič, le ta pa so jo v sodelovanju s krajevnimi organizacijami in prostovoljci razdelila potrebnim pomoči.

V letu 2023 je RKS z osnovno materialno pomočjo in s prehranskimi izdelki, prejetimi tudi v okviru omenjenega programa, pomagal prek 121.000 osebam. Med prejemniki hrane so bili tudi osebe in družine, ki so jih prizadele ujme v mesecu juliju, avgustu, pa tudi septembru in oktobru.

Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti je meseca januarja 2024 objavilo javni razpis za izbor upravičencev za razdeljevanje pomoči v hrani in izvajanje spremljevalnih ukrepov v letih 2024-2026 v okviru programa ESS+ za odpravljanje materialne prikrajšanosti v Sloveniji v obdobju 2021-2027 (POMP).

RKS se je prijavil na javni razpis za izbor upravičencev za razdeljevanje pomoči v hrani in izvajanje spremljevalnih ukrepov v letih 2024-2026 in bil  izbran. Status upravičenca sta pridobila tudi Slovenska karitas in Mladinski center Prlekije.

Cilj omenjenega programa je razdeljevanje  pomoči v hrani in izvajanje spremljevalnih ukrepov je nudenje pomoči materialno in socialno najbolj ogroženim osebam in prispevati k odpravi njihove materialne prikrajšanost in socialne izključenosti.

V letu 2024 bo RKS prejel pomoč v hrani 2x, v letu 2025 in 2026 pa 3x.

V mesecu juniju 2024 je RKS prejel v tri logistične centre, tj. CLC RKS Ljubljana Dovjež, LC OZ Maribor in LC OZ Postojna-Pivka 992,8 ton osnovnih prehranskih izdelkov (testenine, moko, olje, riž, UVT mleko, konzerviran fižol, konzervirane pelate in marmelado).

Logistični centri RKS so z distribucijo hrane pričela nemudoma, celotna količina hrane pa je bila RKS – OZ prepeljana do sredine meseca julija. Območna združenja Rdečega križa so nemudoma začela z neposredno delitvijo hrane najbolj potrebnim pomoči.

Naslednja dobava hrane v okviru programa POMP bo v mesecu septembru.

V skladu s sklepom MDDSZ o določitvi oseb, upravičenih do materialne pomoči iz evropskih sredstev za odpravo prikrajšanosti in socialne izključenosti, za leto 2024, št. 007-80/2024-2611-1 z dne 5. 4. 2024, so do pomoči iz POMP v letu 2024 upravičene osebe z najvišjo stopnjo tveganja revščine v državi, med katere sodijo:

– brezposelne osebe v materialni stiski,

– zaposlene osebe v materialni stiski,

– osebe, prizadete v naravnih nesrečah,

– skupnost enega od staršev z otrokom (ali več otroci),

– upokojenci z nizkimi pokojninami,

– posamezniki, ki živijo sami v gospodinjstvu (še posebej enočlanska gospodinjstva starih 65 let in več),

– brezdomci,

– marginalne skupine oseb (Romi, begunci, priseljenci …),

– posamezniki, ki so se zaradi nesreče ali bolezni znašli v težki situaciji,

– posamezniki in družine, pri katerih upravičenec za razdeljevanje pomoči v hrani prepozna stisko.

Pri razdeljevanju hrane iz POMP bodo sodelavci in prostovoljci RKS – OZ in KO RK zagotovili informiranost upravičenih oseb o razpoložljivi hrani in izvedbi spremljevalnih ukrepov, pri razdeljevanju hrane pa v skladu z Navodili MDDSZ  tudi preverjali upravičenost prosilcev do prejema hrane. Kot dokazila o upravičenosti do pomoči – hrane iz POMP se bo upoštevalo:

– odločba o denarni socialni pomoči,

– odločba o izredni denarni socialni pomoči,

– odločba o varstvenem dodatku,

– odločba o otroškem dodatku,

– dokazilo o višini pokojnine,

– plačilna lista,

– dokazilo o prijavi v evidenco brezposelnih,

– odločba o občinskih pomočeh,

– odločba o nadomestilu za invalidnost.

V skladu z možnostmi in razpoložljivo obliko pomoči bomo v nacionalnem društvu poskušali pomagati čim večjemu številu potrebnih pomoči.

Sodelavci in prostovoljci RKS – OZ in KO RK bodo prejemnike spodbujali, da se vključijo v spremljevalne ukrepe.  RKS – OZ bodo izvajala obvezne spremljevalne ukrepe, nekatera pa v skladu z možnostmi tudi dodatna.

Spremljevalni ukrepi:  

– napotitev na mehanizme socialne države in informiranje o pravicah iz javnih sredstev – pogovor, informiranje o pravicah iz javnih sredstev, razdelitev brošur, poslušanje, spodbujanje, sprejemanje, pomoč pri izpolnjevanju obrazcev,

– informiranje in spodbujanje k vključevanju v druge programe, ki so namenjeni spodbujanju socialnega vključevanja in socialne aktivacije – spodbujanje za vključitev v socialna—humanitarne programe OZ ter širše v lokalni skupnosti,

– organizacija socializacije upravičenih končnih prejemnikov pomoči v obliki raznih povezovalnih aktivnosti in delavnic ter psihosocialno svetovanje,

– povezovanje in napotitev upravičenih končnih prejemnikov pomoči v obravnavo pristojnim službam,

– organizacija različnih delavnice, učno pomoč, prostočasne delavnice,

– nudenje psihosocialne podpore v primeru naravnih in drugih nesreč oz. v primeru težkih življenjskih situacijah.

Priloga >