Prostovoljci Rdečega križa in krvodajalci na izletu

V soboto, 17. junija smo se prostovoljci Območnega združenja Rdečega križa Sežana in krvodajalci z več kot 40-krat darovano krvjo podali na že tradicionalni izlet. Letos smo obiskali nekaj biserov Beneške Slovenije in delček Posočja.

Potepanje smo uradno začeli na starem mejnem prehodu v Vrtojbi, kjer se nam je pridružila izkušena vodička. Skupaj smo se odpeljali v nekdanjo prestolnico Langobardov – Čedad. Sprehodili smo se po ozkih mestnih uličicah polnih zanimivosti, obiskali veličastno stolnico, spomenik Julija Cezarja, in prečkali znameniti Hudičev most. Pot smo nadaljevali do Stare gore – zanimivega taborskega naselja, nekoč znanega romarskega središča, ki je svoj sloves ohranilo do današnjih dni. Nato smo se ob bregovih Nadiže zapeljali na slovensko stran v slikovito vasico Drežnico. Tu smo si privoščili okusno domače kosilo in si ogledali znano baziliko. Nato smo jo ponovno mahnili čez mejo v Terske doline do izvira reke Ter. Nadaljevali smo do slikovitega razglednega slemena v vasico Bardo, kjer smo se srečali z domačinko – našo rojakinjo. Ogledali smo si vasico in etnografski muzej ter iz ust domančinke slišali zgodovino Slovenstva v teh krajih.

S čudovitimi vtisi iz Beneške Slovenije smo se pozno popoldne odpeljali proti domu.